top of page

FAQ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

  • Kiedy można składać wnioski o stypendia i zapomogę?
    Stypendium socjalne: semestr zimowy – od 24 września (godzina 15.00) do 7 października (godzina 23.59) 2024 semestr letni – od 6 (godzina 00.00) do 20 marca (godzina 23.59) 2025 Stypendium dla osób niepełnosprawnych: od 1 października (godzina 00.00) do 14 czerwca (godzina 23.59) 2024-2025 Zapomoga: od 1 października (godzina 00.00) do 14 września (godzina 23.59) 2024-2025 Stypendium rektora: od 20 (godzina 00.00) do 30 (godzina 23.59) października 2024, a dla osób rozpoczynających studia od semestru letniego na okres od 6 (godzina 00.00) do 20 marca (godzina 23.59) 2025
  • Jakie warunki należy spełniać aby ubiegać się o stypendium socjalne?
    Stypendium socjalne jest przyznawane na podstawie miesięcznego dochodu netto, przypadającego na jednego członka rodziny studenta, które nie przekracza 45% minimalnego wynagrodzenia – 1570,50 zł Przy ustalaniu dochodu na osobę w rodzinie studenta uwzględnia się dochody osiągane przez studenta, małżonka studenta, rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i osoby będące na utrzymaniu studenta. Szczegółowe wymagania jakie należy spełnić, znajdują się w Regulaminie świadczeń.
  • Kiedy rozpatrywane są wnioski o stypendium?
    Wydanie decyzji w sprawie przyznania stypendium powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych - w ciągu dwóch miesięcy.
  • Jakie są progi punktowe?
    Progi punktowe zależne są od kierunku i zmieniają się co roku. Informację o progach punktowych z ubiegłego roku akademickiego można znaleźć w zakładce Działu Świadczeń Stypendialnych – aktualności. Lista rankingowa, na podstawie której będzie przyznawane stypendium rektora, ustalana jest na podstawie sumy punktów, uzyskanych za: średnią ocen - liczba punktów, to liczba występująca po przecinku, w średniej ocen równej lub wyższej od 4,00 zaokrąglonej do setnych; każde uznane osiągnięcie naukowe, artystyczne lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie, co najmniej na poziomie krajowym. Szczegółowy wykaz zasad oceny osiągnięć znajduje się w załączniku 3. do Regulaminu świadczeń.
  • Jaka jest wysokość stypendium?
    Informacje o wysokości stypendium socjalnego oraz stypendium rektora znajdują się na stronie UEW w zakładce Działu Świadczeń Stypendialnych. Wysokość stypendium rektora dla studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia wynosi: - gdy student jest laureatem olimpiady międzynarodowej - 1300zł - gdy student jest laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego - 1100zł - gdy student jest medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie - 1000 zł Wysokość stypendium dla osób z niepełnosprawnością: - ze znacznym stopniem niepełnosprawności - 1200zł - z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - 800zł - z lekkim stopniem niepełnosprawności - 600zł Szczegółowy wykaz kwot znajduje się w zał. 4 do Regulaminu.
  • Kiedy wypłacane są stypendia?
    Stypendium dla osób niepełnosprawnych przyznawane jest na rok akademicki i wypłacane przez okres 9 miesięcy co miesiąc, od października do czerwca, z tym, że jeśli orzeczenie o niepełnosprawności wydane jest na krótszy okres, to wypłacane jest tylko do końca ważności tego orzeczenia. Gdy pierwszy rok studiów rozpoczyna się w semestrze letnim stypendium dla osób niepełnosprawnych wypłacane jest przez okres 4 miesięcy, od marca do czerwca. Gdy ostatni rok studiów kończy się w semestrze zimowym stypendium to wypłacane jest przez 5 miesięcy, od października do lutego. Stypendium socjalne przyznawane jest na semestr i wypłacane co miesiąc przez okres do 5 miesięcy - w semestrze zimowym od października do lutego, w letnim od marca do czerwca. Stypendium rektora przyznawane jest na dany rok akademicki i wypłacane przez okres do 9 miesięcy od października do czerwca. Gdy pierwszy rok studiów rozpoczyna się w semestrze letnim stypendium rektora wypłacane jest przez okres 4 miesięcy, od marca do czerwca. Gdy ostatni rok studiów kończy się w semestrze zimowym stypendium to wypłacane jest przez 5 miesięcy, od października do lutego. Stypendia wypłacane są co miesiąc z zastrzeżeniem, że świadczenia za październik i listopad mogą zostać wypłacone w grudniu, a świadczenia za marzec - w kwietniu.
  • Ile osób dostaje stypendium rektora?
    Stypendium rektora przyznaje się nie więcej niż 10% studentów na określonym kierunku studiów, którzy na liście rankingowej osiągnęli najwyższą ilość punktów. Listy rankingowe są osobne dla każdego kierunku, jednak nie są osobne dla studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz pierwszego i drugiego stopnia studiów.
  • Gdzie złożyć wniosek o stypendium?
    Wnioski o stypendium składa się przez USOS. Znaleźć je można w zakładce “Dla wszystkich” wybierając na stronie opcję “Wnioski”.
  • Ile semestrów języków obcych trzeba zaliczyć?
    Należy zaliczyć trzy semestry języka angielskiego i cztery semestry drugiego języka obcego.
  • Kiedy są zapisy na WF?
    Zapisy na zajęcia wychowania fizycznego odbywają się na początku każdego semestru. Na wf można zapisywać się od 2 do 5 semestru studiów włącznie. W przypadku ZiIP od 2 do 6 semestru włącznie. ​
  • Ile semestrów WF muszę zaliczyć? Kiedy je się zalicza?
    Docelowo trzeba zaliczyć 2 semestry zajęć wychowania fizycznego. Zrealizować je można między 2. a 5. semestrem studiów włącznie. W przypadku ZiIP od 2 do 6 semestru włącznie. Kierownik Studium Wychowania Fizycznego może zaliczyć zajęcia wychowania fizycznego studentom będącym członkami kadry narodowej, olimpijskiej, uniwersjadowej lub sekcji sportowej przy AZS UE. ​
  • Czy mogę przepisać się do innej grupy po zamknięciu zapisów?
    Można się przepisywać po uprzednim uzgodnieniu tego z prowadzącymi.
  • Jak wyglądają zapisy na WF?
    Zapisy na zajęcia wychowania fizycznego prowadzone są za pośrednictwem strony USOS. Dostępne są w zakładce “rejestracje”. W dniu zapisów należy wejść w aktywną rejestrację, wybrać konkretny przedmiot oraz grupę, a następnie kliknąć na “koszyczek”. Jeśli zdążyliśmy “załapać się” na wolne miejsce, zostajemy przydzieleni do grupy. UWAGA: Na USOS warto wejść chwilę przed oficjalną godziną rozpoczęcia zapisów, ponieważ miejsca na najfajniejsze przedmioty kończą się bardzo szybko.
  • Co jeśli mam zwolnienie z WFu na cały semestr?
    Zwolnienia zdrowotne semestralne udzielane są na podstawie orzeczenia lekarskiego. Studenci z takim zwolnieniem z zajęć zapisują się poprzez USOS do specjalnie utworzonej dla nich grupy “zwolnienie lekarskie” i odbywają zajęcia w formie zajęć teoretycznych.
  • Co w przypadku kiedy dostanę zwolnienie z WFu w trakcie semestru?
    Jeśli student w trakcie semestru w którym zapisał się na zajęcia z wychowania fizycznego otrzymuje zwolnienie lekarskie, które uniemożliwia mu zrealizowanie przynajmniej 12 zajęć w semestrze, to jest on traktowany jako student, który na zajęcia z wychowania fizycznego nie zapisał się.
  • Ile można mieć nieobecności na WFie?
    Na zajęciach z wychowania fizycznego dopuszcza się nie więcej niż 5 nieobecności w semestrze, z czego nie więcej niż 3 mogą pozostać nieodrobione. Nieobecności należy odrabiać według poniższych zasad: 1. W ciągu dnia można uczestniczyć tylko w jednych zajęciach wychowania fizycznego. 2. W ciągu tygodnia można uczestniczyć maksymalnie w trzech zajęciach zajęciach wychowania fizycznego, tzn. w jednym obowiązkowym i w dwóch dodatkowych. 3. Zaległości należy nadrabiać na bieżąco.
  • Ile przedmiotów humanistycznych trzeba zaliczyć?
    Na studiach I stopnia należy zaliczyć dwa przedmioty humanistyczne, a na studiach II stopnia jeden przedmiot humanistyczny.
  • W jakim czasie muszę je zaliczyć?
    Studenci studiów I stopnia mają czas na realizację przedmiotów humanistycznych od 2. do 5. semestru włącznie. W przypadku ZiIP od 2 do 6 semestru włącznie. Studenci studiów II stopnia mają czas na realizację przedmiotów humanistycznych w 2. oraz 3. semestrze. W przypadku ZiIP jest to tylko 2 semestr.
  • Na jakie przedmioty mogę się zapisać?
    Na studiach pierwszego stopnia, na kierunkach polskojęzycznych: Filozofia, Historia gospodarcza Polski i świata do 1939 roku, Humanistyczne koncepcje człowieka, Zmiany kulturowe, Megatrendy w kreatywnej przestrzeni, Etyka wpływu i manipulacji; Na studiach drugiego stopnia, na kierunkach polskojęzycznych: Filozofia kultury, Historia gospodarcza Polski i świata po 1939 roku, Historia popkultury, Wartość kulturowa pracy; Na studiach pierwszego stopnia, na kierunkach anglojęzycznych, za wyjątkiem kierunku Finance: Cultural Changes, Economic History of Poland and the World before 1939, Megatrends in Creative Space, Philosophy; Na studiach drugiego stopnia, na kierunkach anglojęzycznych, za wyjątkiem kierunku Finance: Economic History of Poland and the World after 1939, Philosophy of Culture, History of Pop Culture.
  • Skończyłem studia humanistyczne na innej uczelni, czy też muszę zaliczać przedmiot humanistyczny?"
    W przypadku kiedy student ma ukończone studia humanistyczne na innej uczelni i tak powinien zapisać się na przedmiot humanistyczny. Jeśli jednak sylabus przedmiotu na naszej Uczelni pokrywa się z efektami kształcenia na tych studiach lub z sylabusem jednego z przedmiotów na nich student może wnioskować o przepisanie oceny.
  • Studiowałem na UE na I stopniu, czy mogę zapisać się na ten sam przedmiot humanistyczny?"
    Nie, musisz zrealizować inny przedmiot.
  • Jak mogę przepisać się do innej grupy kierunkowej?
    Aby zmienić grupę administracyjną należy napisać podanie skierowane do odpowiedniego prodziekana, a następnie wysłać je do odpowiadającego za dany kierunek pracownika dziekanatu. Jeśli liczebność grupy do której student chce się przenieść jest większa niż tej, w której jest aktualnie należy znaleźć kogoś kto będzie chętny by zamienić się grupami.
  • Nie odpowiada mi termin zajęć jednego przedmiotu, czy mogę uczęszczać na zajęcia do innej grupy?"
    Jeśli prowadzący zajęcia w obu grupach jest tą samą osobą najlepiej skontaktować się z nim i poprosić o zgodę na uczęszczanie na zajęcia innej grupy, być może zgodzi się na taką nieoficjalną zamianę. W pozostałych, dobrze uzasadnionych przypadkach student może wnioskować do Dziekana ds. Studenckich o zastosowanie Indywidualnej Organizacji Studiów (IOS), która daje możliwość zmiany przez studenta grupy administracyjnej lub językowej, w ramach której realizuje przedmiot, bez zmiany programu studiów.
  • Czy prowadzący może przyznawać punkty ujemne na egzaminie?
    Tak, prowadzący może przyznawać punkty ujemne na egzaminie.
  • Ile wynosi próg zaliczenia egzaminu?
    Progiem zaliczenia egzaminu jest uzyskanie minimum 50% punktów, czyli oceny 3.0.
  • Zaliczyłam egzamin jednak moja ocena w USOSie jeszcze się nie pojawiła a zbliża się termin ostateczny wystawiania ocen. Prowadzący nie odpowiada na maile, co robić?"
    W sytuacji gdy prowadzący nie odpowiada na maile i nie wpisze prawidłowej oceny w terminie do trzech dni roboczych od zawiadomienia przez studenta o jej braku należy zawiadomić odpowiedni dla danego kierunku dziekanat.
  • Prowadzący ustalił próg zaliczenia od 60% a w regulaminie jest 50%, gdzie należy to zgłosić?"
    Najpierw warto porozmawiać z prowadzącym - może on nie być świadomy istnienia takiego zapisu w regulaminie. Jeśli to nie przyniesie pożądanego efektu - należy zgłosić się do Rzecznika Praw Studenta.
  • Czym grozi nie zaliczenie seminarium?
    Niezaliczenie seminarium skutkuje niezaliczeniem semestru i brakiem możliwości obrony pracy.
  • Czy seminaria są obowiązkowe?
    Tak, seminaria dyplomowe są obowiązkowe.
  • Nie potrafię się skontaktować z moim promotorem, do kogo mam się zwrócić?"
    Jeśli występują problemy w kontakcie z promotorem najlepiej zwrócić się do odpowiedniego dla kierunku Prodziekana ds. Studenckich.
  • Nie zdążyłam napisać pracy w pierwszym terminie i chcę bronić się we wrześniu, gdzie mam to zgłosić?"
    Jeżeli student chce się bronić we wrześniu wystarczy, że poinformuje o tym promotora, który musi wyrazić zgodę na obronę w takim terminie. Następnie, po napisaniu pracy należy dopełnić wszystkich formalności przed drugim terminem składania pracy i może przystąpić do obrony w terminie wrześniowym. Nie wymaga to żadnych dodatkowych formalności.
  • Bronię się we wrześniu, czy mogę rekrutować się na II stopień studiów?"
    Na studia II stopnia można się rekrutować dopiero po obronie pracy licencjackiej/ inżynierskiej. Jeśli po wrześniowej obronie Uczelnia prowadzi rekrutację na wybrany kierunek jak najbardziej można wziąć w niej udział.
  • Jakich formalności należy dokonać i jakie dokumenty należy dostarczyć aby ukończyć studia?
    Aby ukończyć studia należy: - zaliczyć wszystkie przedmioty i praktyki przewidziane w standardowym lub indywidualnym programie studiów, tym samym uzyskując właściwą dla programu studiów liczbę punktów ECTS - uzyskać pozytywną ocenę pracy dyplomowej i złożyć egzamin dyplomowy - rozliczyć się z Uczelnią poprzez wypełnienie karty obiegowej - uregulować wszystkie wymagane przez Uczelnię płatności
  • Kiedy mogę się przepisać ze studiów stacjonarnych na niestacjonarne?
    W każdej chwili.
  • Co należy zrobić aby przepisać się ze studiów stacjonarnych na niestacjonarne?
    Należy, korzystając z uczelnianego adresu, wysłać mailowo do odpowiedniego pracownika dziekanatu skan wypełnionego i podpisanego podania skierowanego do Dziekan ds. Studenckich i oczekiwać na informację zwrotną. Student przenoszony musi spełniać w szczególności wymagania rekrutacyjne, jakie obowiązywały studentów kierunku, do których chce on dołączyć oraz wymagania dotyczące ewentualnych badań lekarskich.
  • Kiedy mogę się przenieść ze studiów niestacjonarnych na stacjonarne?
    Nie wcześniej niż po zaliczeniu drugiego semestru w przypadku studiów pierwszego stopnia i nie wcześniej niż po zaliczeniu pierwszego semestru w przypadku studiów drugiego stopnia.
  • Co należy zrobić aby przepisać się ze studiów niestacjonarnych na stacjonarne?
    Należy, korzystając z uczelnianego adresu. wysłać mailowo do odpowiedniego pracownika dziekanatu skan wypełnionego i podpisanego podania do Dziekana ds. Studenckich i oczekiwać na informację zwrotną. Student przenoszony musi spełniać w szczególności wymagania rekrutacyjne, jakie obowiązywały studentów, do których on dołącza oraz wymagania dotyczące ewentualnych badań lekarskich.
  • Czy mogę przepisać sobie ocenę z przedmiotu który miałem na studiach stacjonarnych na niestacjonarne?
    Tak
  • Czy mogę przepisać sobie ocenę z przedmiotu który miałem na studiach niestacjonarnych na stacjonarne?
    Tak
  • Co muszę zrobić aby taką ocenę przepisać?
    W przypadku przeniesień na Uczelni ocena powinna zostać automatycznie przepisana. Jeśli jednak się tak nie wydarzy lub pojawi się jakiś problem - należy, korzystając z uczelnianego adresu, wysłać mailowo do odpowiedniego pracownika dziekanatu skan wypełnionego i podpisanego podania skierowanego do Prodziekana ds. Studenckich zajmującego się danym kierunkiem z prośbą o uznanie uzyskanych wcześniej ocen i zaliczeń.
  • Czym jest podział na T1 i T2?
    Każdy semestr podzielony jest na dwie połowy, T1 oznacza pierwszą, a T2 drugą.
  • Ile nieobecności mogę mieć na zajęciach?
    Na zajęciach można mieć dwie nieusprawiedliwione nieobecności, jednak większa liczba nieobecności, nawet usprawiedliwionych, może być podstawą do niezaliczenia przedmiotu.
  • Czy możemy przenieść zajęcia na inną godzinę? Prowadzący się zgodził, musimy to gdzieś zgłosić?"
    Jeśli prowadzący zgodził się na zmianę godziny zajęć należy zgłosić to do Centrum Obsługi Dydaktyki i Spraw Studenckich, którego pracownicy zaakceptują oraz wprowadzą ustalone zmiany w plan zajęć.
  • Kiedy dostaje się dostęp do USOSa?
    Dostęp do USOSa otrzymuje się mailem mniej więcej 2 tygodnie przed rozpoczęciem roku akademickiego.
  • Gdzie znajdę informację jaki pracownik dziekanatu i który Prodziekan odpowiada za mój kierunek?
    Taką informację można znaleźć na stronie internetowej Uczelni w zakładce “Dziekanat”. Wykaz osób kontaktowych na bieżący rok akademicki można znaleźć pod tym linkiem: https://www.ue.wroc.pl/studenci/20373/kontakt.html Informacje o tym, który prodziekan zajmuje się danym kierunkiem pod tym linkiem: https://www.ue.wroc.pl/studenci/20374/dziekan_i_prodziekani_ds_studenckich.html
  • Czy mogę przepisać sobie ocenę z przedmiotu który zaliczyłam na studiach na innej uczelni? W jaki sposób mogę to zrobić? Do kogo się zgłosić?
    W przypadku zaliczenia przedmiotu na innej uczelni należy w ciągu trzech tygodni od rozpoczęcia semestru, w którym student jest zobowiązany uzyskać zaliczenie danego przedmiotu napisać podanie skierowane do Dziekan ds. Studenckich i wysłać je do odpowiedniego dla danego kierunku pracownika dziekanatu. W przypadku uzyskania zgody, studentowi przenoszącemu zajęcia zaliczone w Uczelni innej niż nasza, przypisuje się taką liczbę punktów ECTS, jaka jest przypisana efektom uczenia się uzyskiwanym w wyniku realizacji odpowiednich zajęć na naszej Uczelni.
bottom of page